A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdőlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Kiadványok
Önálló kiadványaink (tanulmányköt..
Életünk irodalmi, művészeti ..
Ajánló bibliográfiák az Országos ..
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
Életünk 2020. 3. szám - Ismertető, tartalomjegyzék és digitalizált változat
Életünk 2020/3. szám
 
 
Fábián László Vesztésre állunk? című esszéjében az év tavaszának kezdetén az emberiség esélyeit latolgatja. Ihletettsége vélhetően a 2020-as év elején bekövetkezett természeti katasztrófákkal magyarázható leginkább. A tudomány mai állása szerint egyedül vagyunk a világegyetemben. Ez a megállapítás a békés együttélés alapkövét is adhatná. Ám Fábián László a felkutatott jelentős irodalom alapos tanulmányozása után úgy véli, ez a kozmikus magány az idők során inkább az agresszivitás felerősödéséhez vezetett. Szomorú, de ma már nem titok, hogy a technikai haladás és a civilizáció terjedése nem jár kézen fogva az etikai fogékonyság növelésével, éppen ellenkezőleg: tompulása tapasztalható mind a közösségi, mind az egyéni morálban. És hogy mi lesz ennek a vége? „A vektorok egy irányba mutatnak, az eredő: vesztésre állunk.” De még mielőtt idáig eljutnánk, Fábián László sorra veszi és – többek között Virilio, Epstejn, Baudrillard megállapításait segítségül hívva – elemzi a fenyegető veszélyforrásokat: a nukleáris háborúk, az ökológiai katasztrófák és a kibertér konfliktusait. Mindenképp kiemelném az esszéhez tartozó irodalomjegyzéket, kimondottan azoknak ajánlva, akik nem azon törik a fejüket, hogyan lehetne elhagyni a Föld nevű bolygót – és aztán egy másik planétán új életet kezdeni - hanem inkább annak mikéntjén, hogyan lehetne azt megmenteni.
 

 

2017. március 30-án hunyt el Szepesi Attila költő. 8-900 darabos versciklusát Barbár szonettek címmel gyűjtötte össze és adta közre időről időre, többek között az Életünk korábbi füzeteiben is. A jelen lapszámban megjelent tizenhat darab vers célja az emlékezés, emlékidézés. Wodianer-Nemessuri Zoltán a Végvidék és a Kései vádirat után az Alkony cím alatt fejezte be gigantikus történelmi trilógiáját. Ennek terjedelmes VII. fejezetének közlésére került sor. Péntek Imre a 6. Zalaegerszegi Szalon képzőművészeti tárlat forgatagáról tudósít. 26 helyi kötődésű művész 70 műve szerepelt a kiállításon, melyek „a megújulás az újrakezdés hangulatát hozták magukkal a műalkotások, a küzdelmet az anyaggal, a színekkel, hogy a ma születő kép és szobor szervesen csatlakozzék az elődök munkáihoz.”

A lapszámot a tárlat képeivel illusztrálták. Kovács István költő, történész Báthory István (1571. május 25.) megválasztásának körülményeit, valamint a következményeit tárja fel. XI. Károly halálát követően a francia trón megüresedett, így Valois Henrik – négyhónapnyi lengyel uralkodás után – lemondott a trónról és visszatért Franciaországba, ezt követően 1576. május 1-jén Krakkóban, a waweli székesegyházban királlyá koronázták Báthory Istvánt.


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdőlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdőlap