A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Könyvtárunk
Minőségirányítás
Múltunk és jelenünk
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
Múltunk és jelenünk
Névadónk - Berzsenyi Dániel
(Egyházashetye, 1776. május 7. – Nikla, 1836. február 24.)
 
Bánovszky Miklós:
Berzsenyi Dániel
A magyar irodalom nagy magányosa, a "niklai remete" jómódú és régi középbirtokos nemesi család egyetlen fiaként 1776. május 7-én született Egyházashetyén. Apja, a különc természetű Berzsenyi Lajos jogi végzettségű, de hivatását nem gyakorló, a vármegyei közélettől visszahúzódó földesúr; kora átlagához viszonyítva művelt férfiú volt, aki azonban a költészetet nem sokra becsülte. Anyját, Thulmon Rozáliát, aki fiát nagy szeretettel vette körül, tizennyolc éves korában vesztette el. A kezdetben gyenge szervezetű gyerek tíz éves koráig nem került iskolába, apja tanította meg két hét alatt a betűvetésre.
 
1788-ban, tizenharmadik életévében került a soproni evangélikus líceumba, ahol korán beérte "az oskolai tanulmányokban rég izzadókat", viszont hamar meggyűlt baja a fegyelemmel. Kisebb megszakításokkal hét esztendőt töltött itt. A javarészt német lakosságú Sopron az ország egyik legműveltebb városa, a líceum egyik legjobb iskolája volt ebben az időben. A Sopronban eltöltött évek döntő élményt jelentettek számára, sokat olvasott, főként történeti és költői műveket. Az akkori iskola legfõbb tárgyát, a latin nyelvet kitűnően elsajátította s jól megtanult németül is.1793 márciusában kimaradt a líceumból és Keszthelyen csapott föl katonának, de nem sokáig tűrte a durva bánásmódot, s hazaszökött Hetyére. A következő évet otthon töltötte; apja, – akivel viszonya egyre feszültebb lett, – 1794 őszén, édesanyja halála után vitte vissza Sopronba.1795-ben, a tanév vége elõtt, egy sor adósságot hátrahagyva távozott végleg az iskolából. Anyai nagybátyjánál, Thulmon Jánosnál húzódott meg a Somogy megyei Niklán. Csak a következő évben tért haza Hetyére, ahol a titokban verset író ifjú viszonya tovább romlott apjával, aki – állítólag – könyveit, kéziratait eltépve, gyertyáit eloltogatva próbálta lenevelni fiát a szerinte nemesemberhez nem méltó foglalatosságról.

1799. május 22-én kötött házasságot másodunokahúgával, a tizenhat esztendős, tehetős Dukai Takách Zsuzsannával, akit saját 1809-es vallomása szerint "együgyűségben talált, és abból fel azóta sem szabadított". A házassággal megkapta a kemenessömjéni birtokot is: az ifjú pár itt kezdte meg önálló gazdálkodó életét. 1802-ben került a nemesdömölki evangélikus gyülezetet élére Kis János költő, Kazinczy barátja, akinek Berzsenyi megmutatta néhány versét. Kis, aki Berzsenyi második gyermekének is keresztapja lett, 1803 elején – miután szerzőjüket "lelkesedve serkenté írásra" – e verseket eljuttatta Kazinczyhoz.Berzsenyi, egy birtokvásárlást követõen, 1804-ben Niklára költözött. Nem tudható, hogy a későbbi versek és levelek tanúsága szerint is fájdalmas búcsúzás miért következett be: feltehetően anyagi, gazdálkodói szempontok játszottak közre benne. A Nikla felé kocsizó költő, aki út közben megállt azon a ponton – a történet szerint Bazsi község határában, – ahonnét látni még a Ság hegyet, így ír Búcsúzás Kemenes-Aljától c. versében:

 
Messze setétedik már a Ság teteje,
Ezentúl elrejti a Bakony erdeje,
Szülőföldem, képedet:
  Megállok még egyszer, s reád visszanézek.
  Ti kékellõ halmok! gyönyörű vidékek!

1808-ban, Kis János közvetítésével hetvenhét verset tartalmazó kéziratát küldte el Kazinczynak, aki felajánlotta segítségét a kötet szerkesztésében. 1810-ben verseskötetének ügyében Pestre utazott, ahol találkozott Kazinczy barátaival, többek között Vitkovics Mihállyal, Szemere Pállal, Kölcseyvel, akikre vidékiessége miatt nem tett túl jó benyomást, s akiknek társaságában magát is idegennek érezte. Verseinek első kiadása végül 1813-ban jelent meg, amit három évvel később követett a második. Berzsenyi verseiről a Tudományos Gyűjtemény 1817. júliusi számában Kölcsey Ferenc írt kritikát, amely, amellett, hogy sok igazságot tartalmazott, leginkább hangnemében volt bántó. A kritika Berzsenyit főként dagályossága és nyelvi provincializmusa miatt kárhoztatta. Kölcsey kritikáinak évekig betege lett, irodalmi levelezéseit is felfüggesztette, és a gazdálkodással felhagyva egy évre Sopronba költözött ott tanuló fiaihoz, hogy olvasson, tanuljon, elérje azt az elméleti szintet, amelyen egyenrangúként mérkőzhet bírálójával. 1825-ben készült el az Észrevételek Kölcsey recensiójára végleges szövegével, 1826-ban A versformákról publikált tanulmányt, az Akadémia megbízásából Bírálatokat (1831-32) készített. 1832-ben írta meg Poétikai harmonistika címmel – miután az Akadémia 1830-ban filozófiai osztálya első rendes vidéki tagjává választotta – rendszerező, összefoglaló, akadémiai székfoglalóul szánt tanulmányát. 1830-ban több levelet váltott a költészetéért lelkesedő Széchenyi Istvánnal, aki tisztelgő sorok kíséretében megküldte neki Lovakrul című művét. A 30-as évek során többször személyesen is találkoztak, amikor Berzsenyi fel-fellátogatott az Akadémia üléseire. 1833-35 között írta meg A kritikáról című tanulmányát. Ebben az időben már sokat betegeskedett, Balatonfüreden és – az akadémiai ülések idején – budai fürdőkben kúráltatta magát.

1836. február 24-én nyolc napi súlyos szenvedés után hunyt el Niklán, ahonnét egész életében visszavágyott szülőföldjére, Kemenesaljára, melynek máig legnagyobb tájfestő költője. Az Akadémián hajdani kritikusa, – akivel életében nem engesztelődtek meg egymás iránt, – Kölcsey Ferenc búcsúztatta.

Vas megyében a költő nevét számos intézmény viseli, az elsők között, 1956-ban vette fel intézményünk is az Ő nevét. A második emeleti olvasóteremben látható portréját Bánovszky Miklós készítette.

Történetünk (1880-tól napjainkig)
 
A jogelődnek tekintett városi közkönyvtár 1880 február 14-én  kezdte meg működését a mai Szily János utca 6. számú házában. 1900-ban a korábban megalakult Vasvármegye Kultúregyesülete vette kezelésbe.1910-ben, az 1908-ban átadott múzeum kibővített épületébe költözött. Állománya központi (Múzeumok és Könyvtárak Országos Főfelügyelősége) és helyi támogatásból gyarapodott, a vasvármegyei sajtótermékekből 1900-tól kötelespéldány szolgáltatásban részesült. Az első világháború idején nyitvatartása és forgalma minimálisra csökkent. A két világháború közötti időszakban a város jelentős kulturális intézményévé fejlődött, amiben meghatározó szerepet játszott Pável Ágoston, aki 1924-1943 között vezette a közgyűjteményt. 1922-tõl  Vasvármegye és Szombathely Város Közművelődési Egyesülete néven szerepel a könyvtárat, múzeumot és öt szakosztályt irányító szervezet.

Az I. világháború éveiben az anyagi források elapadtak, a könyvtár működése heti két óra kölcsönzésre korlátozódott, a köteles példányok folyósítása is megszűnt. A korabeli irodalom jelen volt a könyvtár állományában, de nagy része hozzáférhetetlen maradt használható katalógus nélkül. Nagy munka és körültekintő szervezés után 1926-ban jelent meg Vasvármegye Kultúregyesülete Könyvtárának címjegyzéke, az anyaggyűjtést 1926. május 25-én zárták le. A katalógus megjelentetésének gyakorlati jelentősége volt, a kölcsönzők ebből tudtak választani olvasnivalót. Pável Ágoston modern és tudományos könyvtárra vágyott, ezért körültekintéssel és kitartással kezdett el építkezni az elődei által megteremtett alapokra.1928. február 29-én azzal a kéréssel fordult Vas megye kiadóhivatalaikhoz, hogy a megye területén megjelenő nyomtatványokból, különösen a heti- és napilapokból egy-egy tiszteletpéldányt küldjenek meg a könyvtárnak: „Abban a biztos reményben, hogy a m. t. Kiadóhivatal méltányolja kérésünknek művelõdéstörténeti jelentőségét, és így nem zárkózik el annak teljesítése elõl…” E felhívásnak és Pável kitartó sürgetéseinek köszönhető a Berzsenyi Dániel Könyvtár helyismereti folyóirattárának létrejötte. Ugyancsak levélben kereste meg a jelentős folyóiratok kiadóit, árengedményt vagy tiszteletpéldányt kérve.

A könyvtár látogatottságának növelése érdekében hirdetéseket helyezett el az újságokban, a szerkesztőségek munkatársai ennek fejében ingyenesen kölcsönözhettek, a város közüzemeiben hirdetőtáblákat raktak ki, a könyvtárról készült diapozitíveket rendszeresen vetítették a moziban.

A tudományos kutatással foglalkozókat azzal is támogatta, hogy részükre díjtalanul engedte a használatot, munkaasztalt biztosított és segítséget nyújtott az anyaggyűjtésben. Külföldi szakirodalom beszerzéséhez az Országos Bibliográfiai és Könyvforgalmi Központ segítségét vette igénybe. 1940. november 22-én új helyre költöztették a könyvtárat, a megyeház Hollán E. utcai részén kapott tágas helyiségeket. A múzeum épületében már a használatot veszélyeztette a zsúfoltság (az eredetileg könyvtár céljára tervezett 166 m2-bõl csak 101 m2-t használhattak) miatt. Összesen 174 m2 állt rendelkezésre, bár az előző székhelyen méretre készült állványzatot át kellett alakítani.

A háború után Szombathely város könyvtáraként működött, több költözéssel, a könyvtári szolgáltatásra egyre alkalmatlanabb épületben. 1951-ben, a mai Fő téren azonban elfogadhatóbb elhelyezést kapott a gyűjtemény. 1952-ben, egyesülve a körzeti könyvtárral megyei könyvtárrá alakult. 1956-tól viseli Berzsenyi Dániel nevét. Az országban elsők között, 1962-ben szabadpolcos kölcsönzést vezettek be, 1963-ban közkedvelt hírlapolvasót nyitottak. A szolgáltatás minőségét azonban veszélyeztette a könyvtári terek zsúfoltsága. Hoszú tervezőmunka és két évig tartó építkezés után, 1970-ben adták át a Petőfi Sándor utcában (ma Dr. Antall József tér 1.), a korszak egyik legmodernebb és funkcionálisan is kiváló −Medvedt László által tervezett− könyvtárépületét. A Takács Miklós által harminc évig vezetett intézmény olvasói elégedettségét és a szakma elismerését is élvezhette.

1978-tól kötelespéldány szolgáltatásban részesült, aminek pozitív következménye az olvasók jobb ellátása és a könyvtárközi kölcsönzés megélénkülése volt, viszont a nagy mennyiségű dokumentum elhelyezése miatt raktározási nehézséget okozott. A hét külső raktár a 90-es évek végére már szolgáltatási nehézségeket okozott. 1993-tól a könyvtár vezetését Pallósiné Dr.Toldi Márta vette át, az ő irányítása alatt kerülhetett sor 2000-2002 között, címzett állami támogatás felhasználásával, az épület bővítésére és megújítására. Az átépítés tervezője Kiniczky István és Tölgyesi Ernőné. A belsőépítész dr. Lábdyné Fülöp Melinda. A felújítás időszakában a könyvtári szolgáltatások teljes spektruma az olvasók rendelkezésére állt az átmeneti székhelyen, a domonkos kolostor épületében.

2002. augusztus 17-én Görgey Gábor kulturális miniszter adta át a felújított és kibővített épületet.

 Bemutatkozó filmek könyvtárunkról
 


Filmek a mindennapokból
 
A könyv útja az olvasóig
– videón a Berzsenyi Könyvtár kulisszatitkai! 

Mi történik a könyvvel mielőtt az olvasó kezébe kerül?
Most minden kiderül!A könyvtár láthatatlan tevékenysége, amin a szolgáltatás alapul.

A könyv útját bemutató kisfilmet Boros Ferenc,
a Berzsenyi Dániel Könyvtár munkatársa
és Simon Ádám, a H+ Média és Kulturális Egyesület alapító tagja készítette.
Közreműködtek
a Berzsenyi Dániel Könyvtár munkatársai:
dr. Baráthné Molnár Mónika, Waldinger Dóra,
Kissné Bai Éva, Horváthné Tóth Rita,
Sisak Edit, Szabó Márta,
Dancsecs Katalin 
és Horváthné Bartók Lucia.




Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap