A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdőlap Impresszum KapcsolatfelvĂ©tel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
KözĂ©rdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
Új könyvek - 2020. november
Ezt olvassuk novemberben
Forrás: 

Richard Templar: A gondolkodás szabályai
Bp., Scolar, 2020. 237 p.
613 T 42
A 2006-ban elhunyt nemzetközi szinten is nagy ismertséget szerzett brit életvezetési tanácsadó, a hétköznapokban felmerülő szinte valamennyi élethelyzet optimális megéléséhez kíván munkáival segítséget nyújtani. A gondolatoknak nagy hatása van az érzelmekre, ennek megfeleltetve a pozitív gondolatok, pozitív élethelyzeteket indukálnak, míg a negatívak ennek fordítottját hívják elő. A szerző szerint a gondolkodás alapjai a szokásokban rejlenek, éppen ezért a rutinszerűen, ösztönösen végzett cselekvéssorok gyakorta a hátrányukra válhatnak, mert közben elveszhet néhány fontos készségünk. A logikai sorrendben felépített gondolkodási szabályrendszer, kilenc fejezetbe rendezett bölcsességeinek záróakkordjaként a Szabályok gyakorlatba való átültetésére, alkalmazására kínál megszívlelendő tanácsokat a szerző.

Viktor Emil Frankl: Az élet értelméről
Bp. Libri, 2020. 145 p.
615 F 91
A holokausztot túlélő Viktor E. Frankl (1905-1997) munkássága, életműve okán kiemelkedő bécsi orvos és pszichoterapeuta 1946-ban mutatta be az osztrák fővárosban a későbbi évek során világhírnévre szert tett pszichoterápiás módszerét, a logoterápiát. A Joachim Bauer előszava által bevezetett karcsú kötetben a szerző az 1946-ban tartott három előadásának (Az élet értelméről és értékéről 1.; Az élet értelméről és értékéről 2.; Experimentum Crucis) írott változata olvasható. A szerző koncentrációs táborban tett megfigyelési azt igazolják, hogy azok voltak képesek a túlélésre, akik még felfedeztek valamilyen, számukra fontos kapaszkodót, értelmet a mások számára tökéletesen kilátástalannak tetsző láger életükben. A szerző által felvázolt pszichoterápia célja szerint a döntési szabadság megélése nagyon fontos egy ember életében. Ha ezt kristálytisztán látja az ember, akkor megélheti saját, személyes céljait is. Viktor Frankl lenyűgöző módon mutatja be, miként adhatnak és adnak értelmet az életünknek bizonyos „életforrások”.

Nicky Pellegrino: Az élet receptje
Bp. Lettero, 2020. 384 p.
P 54
Luca Amore nemcsak jóképű olasz férfi, de mesterien főz, és tehetséges vállalkozó is, aki szépen keres a maga által alapított, egy kies szicíliai kisvárosban, Favióban működtetett főzőiskolájával. A hozzá sereglőknek azt a hagyományos olasz konyhaművészetet tanítja, amelyet ő maga is a felmenőitől örökölt. A csodás fogások mellett a kurzus része a hangulatos társasági élet is: Luca minden csoportját kirándulni, helyi borokat kóstolni viszi a környéken, és minden alkalommal úgy búcsúzik el tőlük, mint szívbéli barátoktól. Így vág bele abba a tanfolyamba is, amelyre többek között négy magával ragadó nő is jelentkezik. Bár nem ismerik egymást, valamennyien életük fontos mérföldkövénél tartanak, zajlik velük a sorsszerű változás, ez sodorja mindnyájukat Itáliába, valami mást, újat tapasztalni. Az egyikük, Poppy sikeres ingatlanügynök, és éppen lezárt egy házasságot; Tricia tehetős ügyvéd, aki nem tudja, merre tovább; Valerie frissen özvegyült meg; Moll pedig, aki gasztroblogger, szakmai repertoárját akarja bővíteni. A főzőtanfolyam valamennyiük sorsát megváltoztatja - beleértve Lucát is...

Barbara Delinsky: Azelőtt és ismét
Bp. Gabo, 2020 569 p.
D 43
Mackenzie Cooper boldog házasságban él Edwarddal, közösen nevelik kislányukat, Lilyt. Egy napon az édesanya vendégségbe igyekszik gyermekével egy ismeretlen helyre, és hiába állítja be a GPS-t, mégis eltéved, egyre feszültebben próbálja megtalálni az utat, de amikor egy pillanatra nem figyel, frontálisan ütközik egy másik autóval. Lily meghal, az asszonyt pedig a kislánya halála feletti kínzó fájdalom mellett, gyötrő lelkiismeretfurdalás keríti hatalmába. Szerencsétlenségére családtagjai, szülei, testvére mind ellene fordulnak, és férje Edward elválik tőle. Ekkor a kétségbeesett Mackenzie elhatározza, hogy végleg leszámol addigi életével és a Vermont déli részén fekvő kisvárosba költözik, hogy ott egy galériát vezessen, de közben még a nevét is megváltoztatja, Maggie Riedre. Maggie nem hajlandó a múltjáról beszélni, de úgy tűnik, nemcsak ő van így ezzel, mert egy Greta Berth nevű nőről is kiderül, hogy különös titkot rejteget. A titkokkal átszőtt történet sok izgalmat ígér, az efféle kikapcsolódásra vágyó olvasóknak.

Lévai Balázs: Azok a régi csibészek. Párbeszéd a rock and rollról 2.
Bp. Kossuth, 2020. 329 p.
785 L 58
2015 tavaszán indult, a Hangfoglaló Program keretében, Csatári Bence és Poós Zoltán vezetésével az Azok a régi csibészek című beszélgetéssorozat, amelynek célja a magyar könnyűzene meghatározó alakjainak megszólaltatása volt. A beszélgetéssorozat vezetését később Lévai Balázs rendező, zenei producer, műsorvezető vette át, s most az általa vezetett beszélgetések anyaga jelenik meg nyomtatásban. Megszólal Szikora Róbert, a Hungaria, majd az R-GO frontembere, Karácsony János, az LGT gitárosa, Novai Gábor zenész, zeneszerző, Bornai Tibor, a KFT zenekar egykori tagja, Várkonyi Mátyás, a Generál alapítója, D. Nagy Lajos énekes a Bikiniből, Ef Zámbó István, a Bizottság meghatározó alakja, Varga Miklós énekes, Berkes Gábor és Geszti Péter, akik a Lobogó zenekarban és a Rapülőkben is dolgoztak együtt, Soltész Rezső, a Corvina tagja, valamint Szigeti Ferenc és Takáts Tamás, a Karthago együttes volt tagjai. Mindannyian beszélnek arról, hogyan is lettek zenészek, miként alakult a karrierjük, s hogyan befolyásolta azt a politika, az ORI-engedélyek megadásától a Táncdalfesztiválokon való szerepléseken és a lemezszerződéseken át a nyugati turnékig. Az interjúkat fekete-fehér fotók kísérik, és egyenként jegyzetek zárják.

Michael Mosley: COVID-19. Minden, amit tudni kell a koronavírusról és a vakcináért folyó versenyről
Bp. Gabo, 2020. 149 p.
616 M 91
A tudományos szakíró, újságíró szerző már jónéhány közérdeklődésre számot tartó egészségügyi témát dolgozott fel úgy, hogy azt a laikusok is megértsék. Ekként van ez mostani munkájában is, amikor a tavaly novemberben a kínai Vuhanból elindult világjárványt kirobbantó koronavírus jellemző tulajdonságait, terjedésének útvonalát, az ellene való védekezés formáit, a megbetegített test reagálását, a végzetessé is válható fertőzés folyamatának valamennyi jellemzőjét az olvasók elé tárja. Nem áltatja az olvasókat, amikor arra világít rá, hogy a pandémia leküzdése kizárólag a biztonságos és hatékony vakcina kifejlesztése és elterjesztése után lehetséges.

Fejős Éva: Egyszer az életben. A bár, ahol nem hallgatott el a zene
Bp. Erawan, 2020. 397 p.
F 36
A könnyed stílusban megfogalmazott bestsellereivel nagy olvasottságot magáénak tudó írót, Fejős Évát sok más szerzőtársához hasonlóan alkotásra ihlette a karantén időszaka. Mostani könyvét mozaikregényként jegyzi és ennek megfelelően tíz, egymáshoz laza szállal kapcsolódó történetben mesél szereplőiről. A tíz fejezetet, színes kötetborítók választják el egymástól, de mégsem annyira „elvágóan”, hogy végül a kaleidoszkóp színes üvegcserepeiből, ne álljon össze a történet tejes egésze. Azt, hogy miként kapcsolódik egymáshoz a tíz ember sztorija a világjárvány idején, megtudhatják az érdeklődők, ha könnyed kikapcsolódásként kezükbe veszik a kedves humorral megírt, szórakoztató „mozaik regényt”.

Kiera Cass: Eljegyezve
Bp. Gabo, 2020. 309 p.
C 12
A korban és időben meghatározhatatlan, meseszerű történet főszereplője Hollis Brite nemesi származású fiatal lány, aki a Keresken kastályban töltötte gyermekkorát, és többi lánytársával együtt arról ábrándozott, hogy egyszer majd a fiatal király figyelem ráirányul. Koroa délceg, ifjú királya, Jameson azonban még nem szeretné elkötelezni magát, és éli a gazdag és gondtalan uralkodók életét. Amikor egy napon megpillantja a gyönyörű Hollist azonnal megváltoznak a jövőről vallott gondolatai.

Alex Loyd: Emlékkód. Hogyan formáljuk újra az emlékeinket a boldogabb élet reményében?
Bp. Partvonal, 2020. 305 p.
613 L 85
Az amerikai pszichológusnak már két könyve (Gyógyítókód, Szeretetkód) jelent meg, amelyekben szakmai tapasztalatainak összegzése után azt mutatta be, miként változtathatja meg bárki az életszemléletét annak érdekében, hogy teljesebb, boldogabb hétköznapok részese lehessen. Mostani munkájában is ezt az irányt célozza meg, amikor arra irányítja a figyelmet, hogy a személyiséget romboló, múltban gyökeredző negatív emlékeket tudatosan át lehet transzformálni pozitív érzésekké, és ennek nyomán a jelenben gátként ható emlékképek eloszlathatók. A múltba való gondolati visszautazás segítségével megváltoztatható a jelen és a jövő is. Az életvezetési tanácsok sorával ellátott kötet mindazok figyelmére érdemes, aki szeretnék megváltoztatni az önmagukról alkotott negatív képet, hogy boldogabbak és sikeresebbek legyenek a hétköznapok során.

Marilynne Robinson: Háztartás
Bp. Magvető, 2020. 243 p.
R 76
A világhírű író regénye most először jelent meg magyar fordításban. Marilynne Robinson néhány előző regényének színtere is az idahói kisváros volt. Ekként van ez a mostani történetben is, amely a Fisher család három generációjának krónikáját meséli el. A történet narrátora Ruth, akit a nagymama, Sylvia Fisher nevel a lány kishúgával, Luciellel együtt. Sylvia sokáig megpróbálja fenntartani a Háztartás rendjét, de úgy tűnik ez lehetetlen feladat számára és minden erőfeszítése kárba vész. A szerző ebben a regényében is lélek legrejtettebb zugait faggatva mutatja be az emberi természet - világ elől elrejtett – értékeit, a nagynéni és a rábízott lányok lélekrezdüléseit. Mindezt csodálatos stílusban teszi, lírai sorokban már-már a költészet nyelvén megérzékítve a történetét, miközben a sorain átfénylik a Pulitzer-díjas író mély embersége, istenbe vetett hite, emberszeretete. Lélekanalizáló történetével magas szintű irodalmi értéket, igazi olvasásélményt nyújt az érdeklődőknek a széles körben ajánlható regény, amelyért az író 1982-ben megkapta a legjobb első kötetért járó Hemingway-díjat, a Guardian pedig minden idők 100 legjobb könyve közé választotta be a Háztartást.

Anna Fifield: Kim Dzsongun. Az észak-koreai diktátor felemelkedése és uralma
Bp. Libr, 2020. 355 p.
320 F 57
Kim Dzsongunról mind a mai napig ellentmondásos információk állnak rendelkezésre. Sokaknak – főleg kinézetével – önmaga paródiájának tűnhet, ugyanakkor egy a hazájában teljhatalommal bíró, a világpolitikában megkerülhetetlen szereplőről van szó, aki egy atomhatalmat vezet. Ám ennek ellenére nemcsak a közvélemény, de még a titkosszolgálatok is keveset tudnak személyéről. A nehezen elérhető információk tengeréből próbálta összegyűjteni a biztosan tudhatókat a szerző, aki maga is többször járt Észak-Koreában. Az újságíró természetesen nem tudott interjút készíteni a diktátorral, de bejárta életének főbb állomásait (Phenjantól az előkelő svájci magániskolán át a Kim Dzsongun és Donald Trump találkozójának otthont adó Szingapúrig), s számon interjút készített – politikusokkal, diplomatákkal, s számos észak-koreai disszidenssel is. A számos érdekességet tartalmazó kötetet a 2018-as és 2019-es történéseket összegző utószó és jegyzetek zárják.

Alice Bell: Megmenthetjük-e a Földet? Bevezetés a XXI. századhoz
Bp. Scolar, 2020. 143 p.
502 B 46
Mit jelent 2020-ban a Föld megmentése? Amikor a zöld aktivisták – mint a jelen könyv szerzője, Alice Bell – azt zengik, hogy mentsük meg a bolygót, mindig akad pár „nagyokos”, aki gyorsan rámutat: „a bolygót egyyáltalán nem kell megmenteni. A Föld nálunk rosszabbat is túlélt már… Az emberek miatt kellene aggódnunk”. Pedig az éghajlatváltozás világszerte pusztító hatású, óceánjaink műanyagtól fuldoklanak, Földünk természetes ökoszisztémái megtizedelve, és majd eggymillió fajt veszélyeztet a kihalás. Egy gyakran idézett Obama-mondat szerint mi vagyunk az első generáció, mely tényleg érzi a klímaváltozás hatásait, és az utolsó generáció, melynek hatalmában áll bármit is tenni ellene. A remek illusztrációs anyag és az okosan felépített vizuális megjelenítés révén az olvasó a komplex fogalmakat is könnyen megértheti, felvértezve arra, hogy a mindenkit érdeklő viták résztvevője lehessen.

Liesbeth van Rossum: Mindent a testzsírokról Tények és tévhitek étkezésről, zsírégetésről, hízást okozó rejtett faktorokról
Bp. Scolar, 2020. 255 p.
613 R 87
Egyrészt a divattrendek, másrészt az egészségtudatosság miatt a túlsúly, ez az igazi civilizációs jelenség, meghatározó globális problémává nőtte ki magát. Rengetegen próbálkoznak fogyni számtalan módszert alkalmazva; ez a leggyakrabban a testzsír elleni harcot jelenti, ami szinte halálos ellenséggé démonizálódott a fogyókúrázók között. De vajon valóban ilyen káros a zsírszövet? A kötet orvos-szakértő szerzői rögtön leszögezi, hogy koránt sincs így, kötetüket pedig azzal a céllal írták meg, hogy tisztázzák egyrészt a zsír valódi egészségügyi funkcióját, másrészt eloszlassák a tévhiteket a diétázással, a hizlaló-nem hizlaló ételekkel kapcsolatban, harmadrészt pedig szakavatott tanácsokat adjanak azt illetően, hogy miként érdemes fogyókúrázni.

Gyulai György: Napról napra Trianon. 1918-1924
Bp. Reakció, 2020. 260 p
943.9 G 97
Idén emlékezünk a trianoni békeszerződés századik évfordulójára. Gyulai György és Demkó Attila kronologikusan felépülő könyvét elsősorban azzal a céllal írta, hogy bemutassák az 1918 és 1924 közötti időszak legfontosabb politikai és katonai történéseit, hogy azt a mai generációk is megismerhessék. A szerzőpáros mindehhez felhasználta a rendelkezésre álló szakirodalmat, forráskiadványokat, emlékiratokat, s a korabeli sajtótermékeket. Nemcsak hazai eseményekről esik szó, hanem olyan fontos világpolitikai történésekről is, melyek nálunk is jelentős hatást gyakoroltak. Napról napra haladva, változó terjedelemben olvashatunk az eseményekről, kiemelten kezelve a Felvidéken történteket.

Siegfried Hetz: Salzburg és környéke
Bp. Corvina, 2020. 156 p.
914 H 65
A Marco Polo sorozat legújabb kötete Mozart szülővárosát, Salzburgot és annak környékét mutatja be az érdeklődőknek. A szériánál megszokott módon néhány érdekesség, fontos látnivaló kiemelése után olvashatunk Salzburg tartomány földrajzáról, történetéről, kulturális érdekességről (a Csendes éj vagy a Muzsika hangja kapcsolódásai, a helyi kapcsolódású írók, az ún. "salzburgi eső" vagy az Ünnepi Játékok), helyi ételspecialitásokról és vásárlási tanácsokról. Ezt követi a fontosabb látnivalók ismertetése: elsőként Salzburg kihagyhatatlannak tartott épületei (a Dóm, a Nagy Fesztiválpalota, Hohensalzburg vára, Mozart szülőháza, a Mirabell és a hellbrunni kastély), majd olyan további látnivalók sorakoznak, mint Bad Ischl-i Császárvilla, a hallstatti sóbányák, az Eisriesenwelt barlang, a hallein-i Kelta Múzeum, a Krimmli-vízesés vagy Mauterndorf vára. A kötet végén élménytúrák leírásai, gyermekprogramok bemutatása, a főbb ünnepek és események listája, útitérkép, magyar-német kisszótár és mutató található. "www.kello.hu © minden jog fenntartva"

Az oldal a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. recenziói alapján készültek.
Az ajánlók teljes szövege és további recenziók a konyvtar.kello.hu oldalon olvashatók.

Összeállítva: 2020. november 7.


ElĂ©rhetősĂ©gek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
ArchĂ­vum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonábĂłl nehezen kimozdulĂł idős vagy fogyatĂ©kkal Ă©lő ember, akinek fontos az olvasás, a kultĂşra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szĂłrakozás a televĂ­ziĂł Ă©s a rádiĂł.
 
 
 
 
Legyen a kezdőlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | KapcsolatfelvĂ©tel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdőlap