A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2014. február - Napos oldal
Napos oldal



Az életben meg kell ragadni a pillanatot a boldogságra. Ha pedig megvan, két kézzel kapaszkodjunk bele, ápoljuk, építsük, szeressük, hisz ez az élet igazi titka…

David O’ Russel az utóbbi idők egyik legmegbízhatóbb hollywoodi rendezőjévé nőtte ki magát. Sorra szállítja a minőségi alkotásokat. 2011-ben a Harcos című filmje zsebelt be rengeteg díjat, az idén pedig az Amerikai botrány című sztárokkal tűzdelt alkotása teszi mindezt. A két film között elkészítette a romantikus dramedy (dráma-komédia) műfaj egyik legjelentősebb alkotását a Napos oldalt, mely egy őszinte, szerethető, néha kíméletlen, mégis rendkívül életigenlő alkotás, és főleg a színészi játék miatt, szintén díjesőben részesült.


Patet (Bradley Cooper) nyolc hónap után kiengedik az elmegyógyintézetből, ahova azért zárták be, mert felesége szeretőjének sikerült 8 napon túl gyógyuló sérüléseket okoznia. Szabadon bocsátásának feltétele, hogy a szüleihez költözik, feleségétől távol tartja magát, valamint terápiára jár, és szedi a bipoláris zavarát csökkentő gyógyszereit. 
Hiába a stresszt és depressziót enyhítő rendszeres sportolás, a pozitív életszemlélet, a „kötelező” könyvek olvasása, de a dühkitöréseit így sem tudja kezelni, hisz a kapaszkodó, ami tartja benne a lelket, - hogy a távoltartási engedély ellenére visszaszerezhesse exfeleségét - egyre távolabb kerül. 
Egyik feszültség levezető futása alkalmával találkozik a maga módján bájos, de legalább olyan sérült és erősen problémás jellemű Tiffany-val (Jennifer Lawrence), aki friss özvegyként, rendőr férje tragédiáját elég sajátos módon - az őrsön dolgozó kollégák ágyában - próbálja kiheverni.
Pat azt reméli, hogy Tiffany közbenjárhat exfeleségénél az érdekében, Tiffanynak pedig szüksége van egy partnerre a táncversenyhez, amin el szeretne indulni. Kezdetét veszi az értelmi és érzelmi hullámvasút, hisz szereplőink hol labilisak, hol kiszámíthatatlanok, hol szárnyalnak, hol pedig összeomolnak. David O’Russel alkotásának egyik legnagyobb erőssége a remek forgatókönyv mellett, a színészközpontúság. Bradley Cooper, és ezért az alakításáért Oscar díjjal kitűntetett Jennifer Lawrence kettőse remekel a filmben.

A lelki gondokkal küzdő főszereplők egymáshoz való csiszolódásának vezérfonalához csatlakozik, egy mániás Eagles-szurkoló, indulatkezelési nehézségekkel küzdő bukméker apa - Robert De Niro alakítása is magával ragadó - akit kitiltottak a stadionból, és csak úgy képes meccset nézni, hogy a távirányítók meghatározott rendben állnak a kisasztalon, miközben a kabalazsebkendőjét egyfolytában szorongatja. Aztán ott az anya (Jacki Weaver), aki folyamatosan próbálja féken tartani fiát és férjét. És végül egy elmegyógyintézeti barát (Chris Tucker), aki a film során „végre kiengedtek” címszó alatt többször is betoppan a családi házba.
A két elveszett, az élet sötét oldalára száműzött, lelki gondokkal küzdő ember nem mindennapi találkozása, majd egymáshoz csiszolódása olyan erősre sikeredett, hogy beragyogja a vásznat. A „zakkant”, de annál szerethetőbb szereplők között végig pörögnek a hol indulatos, hol elgondolkodtató, hol pedig humorral fűszerezett párbeszédek.
Igazán bájos, szerethetően intelligens mozi David O'Russel drámai szállal fűszerezett romantikus vígjátéka, melyben megfelelő arányban keveredik a lehangoltság, az öröm, a melankólia, a kacagás, na és persze a szerelem.
Jennifer Lawrence és Bradley Cooper között pedig működik az a bizonyos kémia. Az apró kis rezdülések igazi egyéni ízt kölcsönöznek a filmnek, olyannyira, hogy a Napos oldal az utóbbi évek egyik legszimpatikusabb amerikai mozija lett mind a közönség, mind a kritika körében, így a film életigenlő üzenete, - hogy nem gyógyszer kell az összetört szívhez, hanem tiszta szeretet - reményt ad emberek sokaságának. Reményt, hogy igazán tudjunk szeretni, és hogy viszont szeressenek. Nem kell, és nem is szabad feladni soha semmit. Ha az ember a mélységbe zuhan, és azt érzi, hogy már nem tud feljebb jutni, akkor is hinni kell abban, hogy az árnyékból kitörve igenis megtalálható az a bizonyos napos oldal, ahol sugarakban fürödve rátalálhatunk először önmagunkra, majd idővel a boldogságra.

 
                                                                                                                      Boros Ferenc


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap