A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2015. november - Puskás Hungary



Puskás Hungary
 

1972 óta idén először jutott ki a magyar válogatott az Európa-bajnokságra. Ezzel hosszú idő után vehet részt ismét nagy futballeseményen: kontinenstornán 1972-ben, míg világbajnokságon 1986-ban járt legutóbb. Ennek apropóján érdemes elővenni a talán legismertebb magyar focistáról, Puskás Öcsiről szóló dokumentumfilmet és rajta keresztül felvillantani a magyar futball legsikeresebb időszakát.

Puskás - a legismertebb magyar szó és a legismertebb magyar név világszerte. Egy felejthetetlen legenda. Egyes helyeken a Boom Ágyú, máshol Pocakos, vagy épp Pancho. 2009-ben Almási Tamás (Sejtjeink, Márió, a varázsló) rendezésében egy nagyszabású portéfilm készült az ország Öcsijéről, aki ennek a filmnek az elkészülését már sajnos nem élhette meg, de archív felvételek segítségével újra láthatjuk és hallhatjuk őt.

A film kronológiai sorrendben - a gyermekkortól kezdve egészen a 2006-ban bekövetkezett halálig - veszi sorra Puskás életének eseményeit, kudarcait és legfőképpen sikereit. Mindemellett érintjük a II. világháború, a svábok kitelepítése, az 56-os forradalom és legfőképpen a megtorlás időszakát. A rendező az életpályát a huszadik századi hazai és európai történetbe ágyazva mutatja be. Enélkül ugyanis kevésbé lennének érthetők a döntések, a miértek, és ezzel a háttérrel válik a film teljes egésszé, feledhetetlen emberközeli élménnyé.

Archív felvételeken látjuk a Kispesti (Honvéd) kezdéseket, az 1952-ben Helsinkiben kimaradt 11-est, a híressé vált Anglia elleni 6:3-at, majd a kevesebb felhajtást kiváltó 7:1-et, a ma is utánozhatatlan cseleket és bombagólokat, az 1954-es világbajnokság góljait, helyzeteit, és a végső, 3:2-es vereséget. Szepesi hangja pedig tovább fokozza a vizuális élményt és érzést. Szinte kirázza a nézőt a hideg, mintha ott ülnénk több mint 50 évvel ezelőtt, és együtt izgulnánk a játékosokkal és a szurkolókkal.

Láthatjuk a Honvéd világkörüli útját, a külföldre való menekülést, a FIFA és a politikai befolyásolás miatti két évre szóló eltiltást, a mélybe zuhanást, majd a minden fáradságot megérő felemelkedést. A film mesél a Real Madrid-beli Pancho időszakról, az elfelejtett athéni edzős időszakról, az emberbaráti adakozó történetekről. Látjuk, ahogy Puskás hazatér 1981-ben, majd a melbourne-i edzői időszakát is.

Életének meghatározó - első és utolsó beteges - éveit Magyarországon élte le, és akkor lábadt könnybe igazán a szeme, ha magyarul skandálták a nevét a stadionokban. Életét a labdarúgásnak szentelte, igazi barát és sportember volt a pályán és a pályán kívül is. Erről tanúskodnak a filmben megszólaló barátai, Öcsi bácsi testvére, felesége, magyarországi csapattársai - Grosics Gyula, Buzánszky Jenő -, madridi csapattársai - Alfredo di Stefano, Raymond Kopa, José Emilio Santamaria -, egykori ellenfelei és volt játékosai, a Panathinaikos vezetői, és ezek mellett legendás labdarúgók és edzők, így Franz Beckenbauer, Sir Alex Ferguson, Pelé és Michel Platini.

A történelem sötét múltja folyamán egy szerethető emberi élet bontakozik ki. Olyan emberi élet, aki ha másképp dönt a történelem, meghurcolt alanyaként végezte volna egy kötél végén vagy épp egy pocsolyába fulladva. Egy ember, aki politikamentes maradt, és így vált a pályán sportoló zsenivé, s maradt az életben érző ember. A dokumentumfilm végén kivétel nélkül mindenkinek hevesebben kezd dobogni a szíve a büszkeségtől. A film méltó a legismertebb magyar emlékéhez, mely generációkat, nemzeteket és talán a magyarságot is összeköti.
Ajánlja: Boros Ferenc
 

 


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap