A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2013. február - Thomas Hardy: Egy tiszta nő

 

Thomas Hardy: Egy tiszta nő


Tess, a fiatal falusi lány, az egykor nagyhírű d’Urberville nemesi család elszegényedett ágának sarja – apjának őst kereső hóbortjának engedelmeskedve – jómódú rokonainak szolgálatába áll, s ezzel megindul végzete felé. Tragédiák sora következik: megesett lányként tér vissza szülőfalujába, a gyermek hamarosan meghal. Mikor kétségeit félretéve férjhez megy, s elmeséli múltját, a férfi eltaszítja magától. A regény végén felcsillan a megbocsátás és az újra egymásra találás esélye, de ismét felbukkan a régi csábító, Alec d’Urberville, s végleg elveszik a boldogság esélye. Ki- és elvándorlás, nincstelenség, embertelen, gépies robot, felelőtlen újgazdagok – ez a komor háttér, amelyben Tess kálváriája kibontakozik.

S hogy mégis miért szerethető ez a szívszorítóan gyötrelmes történet? Különös varázsa van, a balladaszerű feszültséget Szabó Lőrinc stílushű fordítása jeleníti meg. Hardy csodálatos művészettel idézi elénk az angol tájat, csendjével, esőjével, lehangoló színeivel. Az évszakok váltakozása és a vidék ábrázolása tökéletes párhuzamot alkot a regényben. A termékeny zöldellő völgyben fekvő tehenészetben játszódó részek örömteli hangulata Tess életének boldog korszaka. A kopár, sziklás, hideg, esős északi vidék a reménytelenség színhelye. A regény Roman Polanskit is megihlette, az 1979-ben rendezett filmben Nastassja Kinsky játszotta a főszerepet. 1997-ben angol tévéfilm alapanyagául szolgált, 2008-ban a BBC 4 részes filmsorozatban dolgozta fel a történetet Gemma Arterton címszereplésével David Blair rendezésében.

Thomas Hardy a 19. század végének, a 20. század elejének nagyszabású angol regényírója, költője. Szemléletmódját meghatározták a viktoriánus korszak súlyos erkölcsi és világnézeti dilemmái. Alacsony származása révén szegénységből jött, de miután kiszakadt szülőföldje egyszerű embereinek világából, magányosan, elszigetelten élt – az előkelő rétegek nem igazán fogadták be. Sorsának komorsága visszatükröződik műveiben: a görög tragédiák eleve elrendelt végzete olyan könyörtelen, mint a Hardy-regényeké. A végzet minden boldogságot megtagad a szereplőktől. Pusztuló világot idéz elénk, kétségbeesetten vergődő alakokkal. Hardynak még megadatott, hogy az évszázados népi kultúra rétegeiből közvetlenül merítsen. Ez pályájának legérettebb művében, az Egy tiszta nő-ben is utolérhető. A regényt három folyóirat utasította vissza, s mikor 1891 karácsonyán megjelent, a lapok hadjáratot indítottak a szerző ellen. Botrányt kiáltottak, erkölcstelenséggel vádolták az írót. Mégis népszerűvé vált az olvasók körében, a Lidércfény mellett Hardy legkedveltebb regénye. Magyarországon is számos kiadást megért, a filmfeldolgozásokat bemutatták a mozikban, játszották a televízióban.
Könyvtárunkban a kötet angol nyelven is megtalálható.

 
Ajánlja: Horváthné Kupi Ildikó


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap