A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2014. november - Szabó Magda: Für Elise


Szabó Magda : Für Elise

 
Szabó Magda regényei nemcsak Magyarországon népszerűek, a világ számos országában sikert arattak, ő a leggyakrabban fordított magyar szerzők egyike. A Für Elise 2002-ben, élete 85. évében jelent meg. Két kötetesre tervezte, a fülszövegben is a regény folytatását ígéri, de halála miatt sajnos ez már nem készült el.

Az életmű önéletrajzi vonulatához (Ókút, Régimódi történet) tartozik, a sikeres írónő gyermek- és ifjúkorának leírása, melyben fontos szerepet kap Cili, a „trianoni árva”. A történet 1917-ben, az elbeszélő születésekor indul, s az érettségivel fejeződik be. A Debrecenben élő, klasszikus műveltségű Szabó Elek és Jablonczay Lenke házasságából születik Magdolna, s négy év múlva befogadják Bogdán Cecíliát, a Zentáról szörnyű körülmények között menekült kislányt. Magdolna sokáig bizalmatlanul méregette, hiszen odáig csak övé volt szülei szeretete, de a féltékenység idővel elmúlt, a két lány elválaszthatatlan lesz egymástól.

A regényben Szabó Magda narrátorként van jelen, úgy tűnik, hogy ő a történet főszereplője is, de az igazi hősnő Cili. Lényének finomsága, jósága, zenei tehetsége miatt mindig ő a kedvenc. Bár egyidősek, mégis szinte mindenben ellentéte egyik a másiknak. Cili a szép, Magdolna az okos. Többnyire Magdolna az irányító, Cili a passzív fél. Ez adja a cselekmény feszültségét: a két lány egymáshoz való viszonya, különböző jellemük, életük eltérő alakulása. Szabó Magda gyakran iróniával szemléli kislánykori önmagát. A két világháború közti időszak, a történelmi háttér beszűrődik a zárt egyházi iskola falai mögé is, a cselekményt meghatározzák a kor eseményei. A regény kivételes stílusgazdagsága, sodró lendülete letehetetlenné teszi a könyvet. Fájdalmas hiányát érezzük a folytatásnak.

Cili alakja nagyon rejtélyes. Sem a korábbi életrajzi jellegű művekben, sem az interjúkban nem bukkanunk nyomára.  Nem tudjuk, hogy alakja fikció-e, vagy valóság. Szabó Magda így nyilatkozott róla: „Cili én vagyok, sokféle önmagam.”  Egy másik helyen: „Cili én voltam, ő meg én, azaz egymás hiányai, ketten alkottunk reális egészet.”

S honnan a regény címe? Beethoven azonos című műve szöveg nélküli vallomás, a két érdekelt fél tudta csak, mit mond a zene. Az írónő az Ismeretlen Olvasónak üzen: „Hallja ki csak ő is Elise szövegtelen dallamából a neki szóló üzenetet, ahogy a regény most megjelent első részének főszereplője, Cili értette, mit közöl a nagy titkok közül vele a mester, miért mondatja vele a dallamhoz ezt a szöveget: Gondolj rám, ha egyszer nem leszek. Sokszor. Sokszor.

 
Ajánlja: Horváthné Kupi Ildikó
 


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap