A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2014. március - Gabriel García Márquez: Száz év magány


Gabriel García Márquez: Száz év magány

 

Az Irodalmi Nobel-díjas - jelenleg Mexikóban élő - kolumbiai író, Gabriel 
García Márquez talán legismertebb regénye a Száz év magány 1967-ben jelent meg (magyarul 1971-ben Székács Vera fordításában, aki a legtöbb könyvét fordította magyarra), és több mint tízmillió példányban kelt el. A mágikus realizmus egyik legszebb műve.

 A regény színhelye Kolumbia egy kis eldugott faluja Macondo, egy képzeletbeli, szinte meseszerű hely az őserdők mélyén, ahol a Buendíák évszázados történetét kísérhetjük figyelemmel. A városka előbb felvirágzik, majd elpusztul, de a Buendíák sorsa lényegében változatlan marad: gazdagon vagy nyomorral küzdve egyaránt a társtalanság, az egyhangúság ellen lázadnak, amelyből a család minden tagja csak egy kivezető utat talál: a szenvedély és a szerelem megváltó lehetőségét. Az eposzként hömpölygő mesében végül kipusztulnak ugyan a Buendíák, kihal a család, de az utolsó, Aureliano megtalálja az értelmes, tudatos élet elemeit, azonban "az a család, amelyik száz év alatt nem tudja legyőzni a magányt, nem érdemli meg az újrakezdés lehetőségét."

Nincs olyan tagja a családnak, aki életét valamilyen módon ne magányosan élné le. A család férfitagjainak két közös vonásuk van, az egyik a nevük: csak két variáció fordul elő - José Arcadio és Aureliano. A másik közös vonás a magány, amelynek oka abban keresendő, hogy nem tudnak szeretni. Egyikük sem szerelemből született, és egyikük sem tanult meg szeretni. "A magány az én szememben a szolidaritás ellentéte." – írja a szerző.
Lenyűgöző az, ahogy a szereplők generációkon át ciklikusan ismétlődő életútjain, nevein és jellemvonásain keresztül kirajzolódik nemcsak a Buendía család sorsa, hanem a kolumbiai történelem egy szakasza, sőt az egész emberiség története is.
A regényben nincs jelentősége az időnek, hiszen Macondo és a Buendíák életében előbb-utóbb minden megismétlődik, és a regényben minden látszólagos fejlődés és előrejutás ellenére minden és mindenki arra van kárhoztatva, hogy végül visszatérjen a kezdetekhez – a semmihez.
Márquez stílusa magával ragadó, természetes, és egy teljesen új világba viszi az olvasót. A mágia, a mítosz, az álom és a valóság keveredik szinte hétköznapi természetességgel.
Macondo fontos helyet foglal el Garcia Marquez gondolatvilágában. Ezt a falut sok száz kolumbiai falu hangulatából, gyerekkori emlékeiből rakta össze. Időközben több művének is a helyszíne lett. "Macondo nem annyira földrajzi hely, mint inkább lelkiállapot" vallja Marquez. 2006-ban szülőfalujának (Aracatacának) polgármestere indítványozta, hogy legyen a falu új neve Aracataca-Macondo, de sajnos nem valósult meg.
Ezt a varázslatos könyvet szívből ajánlom mindenkinek.

 
Ajánlja: Nagyváradi Nóra


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap