A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2015. február - Jónás Tamás: Apuapuapu: anyu


Jónás Tamás: Apuapuapu: anyu

Jónás Tamás 1973-ban, Ózdon született. Gyermekkora nehéz és szomorú volt: telve bántalmazással, nélkülözéssel. 4 éves koráig egy kis borsodi faluban, Csermelyben éltek, majd mind a hat testvér gyermekotthonba, később nevelőszülőkhöz került. 1979-ben, Tamás 6 éves korában mindannyian Szombathelyre költöztek. Előbb tévészerelő vagy pincér szeretett volna lenni, végül mégis gimnáziumot végzett.  Több helyen tanult még, többek közt a Szombathelyi Tanárképző Főiskolán, az ELTE magyar-szanszkrit szakán. Programozó végzettsége is van. 1997 óta Budapesten él.

16 éves kora óta jelennek meg versei – eddig 8 verses- és  4 prózakötetét (kisregény, elbeszélések) adták ki, dolgozott az  Amaro Drom című roma hetilapnál, szerkesztői munkát is végez.

Számos irodalmi díj birtokosa. Esterházy Péter ajánlására megkapta a rangos Herder-ösztöndíjat,  2013-ban pedig az Irodalmi Jelen-díjban részesült.
Bár többen „József Attila örököseként” beszélnek róla, ő mégis ezt vallja magáról: „A költészet nálam tanult magatartás, magamtól nem beszélnék így, hiába beszélem jól. A próza az én nyelvem”.

Jónás Tamás prózája gyönyörű -- megrázó önéletrajzi témaválasztása mellett végtelen őszintesége  és  lírai hangvétele teszi azzá.  Mestere a mesélésnek, leggyakrabban saját életét beszéli el. Így ír erről a Cigányidők „indításakor”: „De még a legérdekesebb mesénél is tudok érdekesebbet. Ez pedig a saját életem története. Ezt a történetet el is mondom nektek.”
 
Az Apuapuapu című, 2013-ban megjelent kisregénye „személyes, intim és lírai próza”. Karafiáth Orsolya mondja róla, hogy ő, Tamás „azt is megírja, amiről a legtöbben hallgatnak”: gyermekkori éhezésekről, nevelőszülei brutalitásáról, a szegénység szégyenéről, az alkoholista apa kegyetlenkedéseiről (mindannyiukat verte), hazudozós anyjáról, aki titokban állandóan kölcsönkért, de sosem adta meg a tartozásait, aki az éhezés „parancsára” lopni küldte a gyerekeit („Lophatsz is valamit. Így mondta…”).

Tamás a szüleiről, családjukról eddig is sokat és megrázóan írt, de elbeszélése most még őszintébb. Hangja a fájdalomé, „szinte nem létező nyelven beszél”, sorolja életük történéseit, értetlenül állva a sok bántás, fájdalom előtt. A 96 oldal apró családi jelenetekből áll, mely a Cigányidők történéseire mintegy „ráépül”, annak „lírai” továbbgondolása. Főszereplői a Jónás-gyerekek, de leginkább a 6-8 éves Tamás és apja. (Anyjáról, a vele történtekről kevesebbet ír, mert nem tud „szépeket hazudni, miként anyja kérte erre.” Anyjuk ugyanis leginkább csak a férjét szerette, mondta nekik…) A kis kötet történet-mozaikjaival apjának szeretne emléket állítani, aki őszinte volt, okos , gyakran mesélt neki, sokat olvasott. (Igaz, a könyveket sokszor összehamuzta vagy beleejtette a fürdőkádba: „mocskos krimiket vagy épp Hesse finomságait”).

Szerető családban, békességben felnövekedett ember – szívszorítva olvastam ennyi nyomorúságról, ami a Jónás családban történt – mégsem tudtam letenni a könyvet. A kötet végére értettem meg, miért is születetett meg ez az írás: hogy egy közel 3 oldalas, apjának címzett (posztumusz) levélben (bár, mint írta, sosem bocsátja meg durvaságait)– mindent megköszönhessen neki! Amit tőle tanult: műveltségét, fanyar humorát, felelősségét, őszinteségét, becsületét, stb. – a tőle kapott bizalmat és szabadságot. „Tudatosan, távolra kellett kerülnie tőle, hogy megérthesse és megszerethesse újra” – írja Tamás apjáról.

Hogy Jónás Tamás a próza mestere, tudtuk már. De hogy gyermekkorának minden nyomorúsága ellenére így tud szeretni és tisztelni – most erről is megbizonyosodhatunk. Példaképül állítható mindannyiunk, különösen fiataljaink elé.
 
                                                                          Ajánlja: Vörösné Adler Erika


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap