A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2015. március - Dragomán György: A fehér király


Dragomán György: A fehér király

 
Dragomán György Marosvásárhelyen született, 15 éves volt, mikor szüleivel áttelepültek Magyarországra, Szombathelyre. Itt járt gimnáziumba, majd egyetemista kora óta Budapesten él.

Második regénye, A fehér király 2004-ben készült el, a 2005-ös könyvhétre jelent meg a Magvető Kiadó gondozásában. A kötet lazán összefűzött elbeszélések sorozata – főhőse, egy tizenéves kamasz meséli el a történeteket. A 18 novella mindegyike gyomorszorító, megrázó, de mégis muszáj tovább olvasni, magával ragadja az olvasót.

A regény kezdetén az apát fia szeme láttára hurcolják el az államvédelmisek munkatáborba a Duna-csatornához. Dzsátá kettesben marad édesanyjával, s ettől kezdve azzal a mindig jelenlévő várakozással telik az idő, hogy hamarosan viszontláthatják. A fiú először nem is érti, hogy mi történt, (apáért jöttek a kollégái, mennek dolgozni a tengerhez), csak lassan tisztul a kép a hazugságok és elhallgatások mögül. A novellák időrendjéből bontakozik ki a cselekmény, minden egyes fejezet a kamaszlét egy-egy motívumának megörökítése, tele félelemmel és az apa hiányával.

Dragomán György műve a 80-as évek Romániájában játszódik, a csernobili atomkatasztrófára (1986) is találunk utalást, de néhány, a konkrét helytől eltávolító jelzés azt sugallja, hogy bármely diktatúrában történhetne. Olyan országról van szó, ahol a hatalom mindent elkövet, hogy irányítani, befolyásolni tudja az emberek magánéletét és hétköznapjait. A gyermeki kíméletlenség, a felnőtt brutalitás, a nélkülözés visszatérő motívumok a regényben. A hiánygazdaság, a kölcsönös bizalmatlanság, a kiszolgáltatottság világa ez, ahol közelharc dúl a kubai déligyümölcsért, ahol a cenzúrázott moziban rendszeresen leáll a vetítés, mert a népgazdaság nehéz helyzete miatt „elveszik a villanyt”.
 
Magyarországon megjelenése után három díjat is nyert: Déry Tibor-jutalom, Márai Sándor-díj, Artisjus Irodalmi Díj.     
A regény igazi világsiker lett, 40 nyelvre lefordították. Egy brit alkotópáros megfilmesíti, sajtóhírek szerint 2015 nyarán kezdődik a forgatás. 2014-ben újra kiadta a Magvető. Érdemes elolvasni mindenkinek, akinek eddig elkerülte a figyelmét.
 
Ajánlja: Horváthné Kupi Ildikó


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap