A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2016. március - Békés Pál: Csikágó



Békés Pál: Csikágó

 
„… fölemelte a petróleumlámpát, megpillantotta a dísztorony belsejébe rakott rendetlen fészket: néhány kusza gally meg kevéske toll. Most úgy érezte, a gyöngybagoly az egyetlen ismerőse ebben a nagy idegenségen. még alig született meg a Csikágó, és már itt van, friss beköltöző, akárcsak ő, megpróbál fészket rakni, éppen úgy, mint ő, és egyedül van, mint ő.”
 

Kevés könyv van, amely annyira közel áll a szívemhez, mint a Csikágó című „gangregény”. A hétköznapiság látszata mögött megbúvó fordulatos, szövevényes történetek, a hat egymásba fonódó novella oly ismerős, mégis nagyon sajátos karakterei, a gangokról szemlélt XX. századi magyar történelem már nem először ragad magával. Többszöri olvasás után is jól esik elindítani a hangoskönyvet, hogy Békés Pál - Kulka János hangján - mesélhessen számomra a legendás pesti VII. kerület utcáiról.

 
„Nehezen tudom ma már elválasztani ezzel a könyvvel kapcsolatban, hogy mi az, ami valóban személyes és önéletrajzi, és mi az, ami fiktív, és színtisztán az irodalom világához tartozik” – írja könyvéről maga Békés Pál. Nem csoda, hiszen az író a novellák során vissza-visszatérő helyszínen, a Nefelejcs és az István utca sarkán álló házban látta meg a napvilágot 1956-ban, akárcsak a Tejpor című írás folyton síró csecsemője. Jól ismeri hőseit, akik anélkül, hogy észrevennék, hagyják, hogy megtörténjen velük a történelem és látszólag jelentéktelen dolgok – egy összetörő szódásüveg vagy egy leszakadó trolivezeték - sorsfordító módon forgassák életük kerekét. A tipikus pesti bérházak körfolyosóit belengő káposztaszag kíséri végig az egyetlen helyszínhez kötődő, egy-egy visszatérő szereplőt is mozgató történeteket, melyek afféle csattanóként szövődnek össze újra meg újra.
 
Az amerikai nagybácsi című novella egy testvérpár, a csikágói suszter és amerikás öccse hazugságokkal terhelt életéről mesél, a Dr. Puszin tévedése című elbeszélés egy titokzatos rokoni kapcsolatot leplez le, míg a Tejpor című írás azt láttatja, hogyan tudnak együtt élni a szovjetek ’56-os bevonulása során a pincékbe menekülő különböző hátterű családok. A jeges története a változó időkre és az elmúló dolgok után maradó csendes ürességre hívja fel a figyelmet, míg az Ördögszekér című sztori egy Ausztráliáig sodródó öregember és az ő csöppnyi lakásába beköltöző s ott a szerencséjére rálelő fiatalember összefonódó sorsát mondja el. Mindezt a Telihold című írás zárja, keretezi az egy kórházi szobán osztozó két férfi életének cserépdarabjait rakosgatva, miközben újra feltűnik a könyv elején arcunkba bámuló gyöngybagoly immár költöző alakja.

 

Ajánlja: Bozzai Judit


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap