A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2017. február - Lewis, C. S.: Míg arcunk nem lesz

Lewis, C. S.:
Míg arcunk nem lesz

Egy örök mítosz

 
C. S. Lewis csodaszép megjelenésű könyvét már többször kézbe vettem a könyvtárban, a Vigilia múlt év decemberi számában Dr. Török Csaba teológus ajánlása nyomán pedig el „kellett” olvasnom…
A professzor írja, hogy ez a mű a 20. századi keresztény irodalom kiemelkedő alkotása, melynek az író eredetileg a Csupasz arc címet szánta. A kiadó ezt visszautasította, hátha olvasóiban „nem kívánt asszociációkat kelt”, ezért a regény elbeszélőjétől, Oruál hercegnőtől „kölcsönözve a fordulatot”, a „Míg arcunk nem lesz” címet kapta.

 

A kötet alcíme: „egy örök mítosz” is utal rá: Ámor és Psziché történetét „dolgozza fel”, melyet először Apuleius írt le Az aranyszamár című regényében. A mesében egy királyi párnak három szép leánya született, s a legkisebb, Psziché olyan gyönyörű volt, hogy az emberek Vénusz helyett őt tisztelték istennőként, feleségül kérni pedig senki sem merte. Apollón jóslata nyomán esküvői menetben felkísérték egy hegy ormára, ahol a „szörnyeteg” helyett maga Ámor talált rá, azonnal beleszeretett, és magával vitte titkos palotájába. Éjszakánként meglátogatta, de szigorúan megtiltotta a lánynak, hogy megnézze az arcát. Az őt meglátogató nővérei, hogy megfosszák boldogságától, követelték tőle, hogy olajmécses fényénél lesse meg férjét. Engedelmeskedett, és a szépséges istent meglátva, zavarában egy forró olajcsöpp Ámorra hullott, az felébredt, s haragjában elhagyta a lányt. Psziché fájdalmában világgá ment, sírva kereste mindenütt, és sok, szenvedéssel teli idő után lehettek csak újra boldogok.

 
Lewis regényében a zsarnok Király lányainak egyike, a mesélő Oruál mélységesen csúnya. Testvérei szépek, különösen Psziché: „amihez nyúlt, széppé vált”--, ő a gyógyító erővel is bíró, „áldott kezű hercegnő”. A lelke (Psziché jelentése: lélek) is szép, aki megérzi, hogy a kegyetlenkedők, gyávák, hazugok… „azért olyanok, mert nem tudják megkülönböztetni a jót a rossztól…” Városuk, Glóm megmentésére (pestisjárvány dúl), a Főpap javaslatára Pszichét áldozzák fel: nászmenetben viszik a szent Hegyre, a Bestiának szánva. Oruál, aki anyja helyett „anyjaként is”féltőn szereti húgát, később titokban próbálja őt megmenteni. Felkeresi, és öngyilkossággal fenyegetőzve kényszeríti Pszichét, hogy elárulja férjét: titokban lesse meg arcát. Psziché ezzel a tettével elveszíti kedvesét, Oruál pedig „idegenné válik”számára. A csúnya lány, hazatérve, fogadalomból fátylat vesz fel, és „megkezdi büntetését”: hiába dolgozik egész nap keményen, minden éjjel „hallja” a férjét kétségbeesetten kereső Psziché sírását… Közben, a Király halálával – fiú-utód híján – Oruálból Királynő lesz. Nem is akármilyen: keménykezű, csatákban részt vállaló, de okos is, művelt (gyermekkorukban görög nevelőjük, Róka tanította mindhármukat), könyveket (Homéroszt, stb.) is szerez, könyvtárat alapít… De önzését sosem vette észre: mindenkit agyondolgoztatott („emberek ellopott életével tömtem magam” – mondja élete vége felé). Épp „ismerősei” szembesítik ezzel: mert akiket szeretett, azokat még jobban kihasználta: mindig „uralkodó módjára szeretett, nem közönségesen”. Öreg fejjel elkezdi írni (görögül) élettörténetét -- ez maga a regény – vádiratul az isteneknek, sorsáért, Psziché  szeretetének elvesztéséért... Az írás elindított benne egy változást. Új érzelmek, gondolatok szabadultak fel benne… ekkor veszi le a fátylat is:

„… A szavak művészete és beteljesedése az, ha pontosan meg tudjuk fogalmazni, amit gondolunk, s annak teljességét mondjuk, se kevesebbet, se többet, se nem mást, mint amit valóban értünk rajta… Mikor eljön az idő, ki kell mondanod a lelked mélyén gubbasztó gondolatot… Amíg az a legbelső, mélyben lapuló szó fel nem fakad belőlünk… Hogyan is akarhatnánk szemtől szembe találkozni… míg arcunk nem lesz?”

A regény második fele álom és valóság váltakozása: az idős Oruál leszáll az alvilágba, találkozik Atyjával, a Királlyal, Rókával, „meglátja” Pszichét, aki „szinte sugárzott, szinte boldognak látszott”, mert „Másvalaki hordozta a terhét”: Oruál, aki – szeretetből – élete folyamán magára vette testvére szenvedését: „sokat tűrt érte, s tűrtek egymásért”… Meg kell változnunk, mondja Róka, s Oruál megérti, hogy „jól” kell szeretni. Megbocsátanak neki, és megbékél… Látomásában: „Ő közeledett… az egyetlen Szépség… Isten.” Előtte Oruál kívül-belül megszépült… „Te is Psziché vagy” -- szólt Ő hozzája.

Mennyivel jobb, élhetőbb lenne a világunk, ha hallgatnánk Pál apostol szavára, akit Török professzor idéz a Vigiliában:
„Azokkal, akik örülnek, örüljetek, a sírókkal sírjatok.” (Róm, 12,15)
„Fordítsátok arcotokat a többiek felé, s fogadjátok be a többiek felétek fordított arcát!”

Szeretettel ajánlom ezt az önmagunkra mutató, gondolatébresztő, egyben elcsendesítő szép olvasmányt, az író más munkáival együtt.

Ajánlja: Vörösné Adler Erika


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap