A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2019. január - Stefan Zweig: Sakknovella

Stefan Zweig: Sakknovella
 
„A sakkjátékhoz, amint a szerelemhez is, nélkülözhetetlen a partner,
hogy ne váljunk automatává, puszta robottá --, s ezáltal embertelenné.”     

„…A nemzetiszocialisták viszont, mielőtt még felfegyverezték volna a világ ellen hatalmas hadseregüket,
egy másik, éppen olyan veszélyes és éppen olyan jól kiképzett hadsereget szerveztek a szomszédos államokban.
Az elégedetlenek, a háttérbe szorultak, a sértettek légióját. Minden hivatalba, minden üzembe befészkelődtek az ilyen „sejtek”…”

Stefan Zweig

 
A náci Németország több nagy humanista író, többek közt Heinrich Heine, Franz Werfel, Erich Maria Remarque, Heinrich Mann műveit veszélyesnek tartotta, ezért betiltotta, könyveiket elégette! Az osztrák Stefan Zweig (1881-1942) munkái Németországban már 1936-tól tiltólistán voltak. Az írót mélyen lesújtotta az „ellene és eszmetársai elleni német gyűlöletkampány”, azért 1933-ban Londonba, 1939-ben pedig Brazíliába emigrált, ahol 1942-ben öngyilkosságot követett el. A braziliai hajóút emléke az író utolsó szépirodalmi alkotása, az 1941-ben írt, s halála előtt még megjelent Sakknovella. „Mesternovellának” is nevezik, a jellemábrázolás mélységéért, a történet feszültséggel teli előadásmódjáért. Az író mesél egyes szám első személyben, de egyik hőse, dr. B. az ő „valódi alteregója”: a „homo obscurissimus”, a „rejtélyes ember”.

A történet kezdetén előbb Mirko Czentovic tűnik fel, a „szívós és hideg logikájú, szívós akaratú” sakkvilágbajnok. Mivel eddig nem talált legyőzőre, a földkerekség legfontosabb emberének tartja magát, bár a sakkot leszámítva gyenge elmebeli képességekkel rendelkezik. Vaskos gorombaság, önteltség és kapzsiság jellemzi. Zárkózott ember hírében áll, s az író, hogy megismerkedhessen vele, sakkjátékával hívja fel magára a figyelmet. Czentovicot kihívják egy mérkőzésre, s a fél tucat játékos mattot kap a mestertől. A visszavágón váratlanul „előkerül” egy ismeretlen férfi, aki legnagyobb megdöbbenésükre: előre „látja a következő lépéseket”. Tanácsait megfogadva döntetlent érnek el! Czentovic, látszólagos egykedvűséggel, de elsápadva, felismerve a férfiban méltó ellenfelét – egy másnapi revansban egyezik meg vele. Írónk közben beszédbe elegyedik az ismeretlennel, aki részletesen elmeséli a múltját. Dr. B., így nevezi magát – saját bevallása szerint 20-25 éve nem sakkozott. Bécs náci megszállása alatt a Gestapo foglya volt, hosszú ideig, közel egy éven át. Ezalatt, a kihallgatásokat leszámítva, bezárva kicsi szobájába, mindig-mindig egyedül volt… Kezdetben „ön-kihallgatásokat” tartott, egy alkalommal viszont ellopott egy könyvet, hogy olvashasson, hogy magányában meg ne bolonduljon… A megkaparintott kötet 150 sakk-mesterjátszma gyűjteménye: egész tartalmát megtanulta, s hogy szellemét frissen tartsa – fejben – naponta játszotta a partikat. Később, hogy figyelmét lekösse, önmaga ellen küzdött: valódi ellenségei helyett egyik énje a másik ellen! Egyre dühödtebben játszott, s a játék, ami kezdetben segített megőrizni ép elméjét, most megbetegítette. „Sakkmérgezése” lett! Testileg-lelkileg kimerülve került kórházba, ahonnan azzal engedték haza, hogy többé nem sakkozhat! A hajóúton, meglátva a játszmát, csak egy „kóstolót” akart, kipróbálni önmagát, de Czentovic embertelen játéka nyomán „visszaeső” lett. Végül, akaraterejét összeszedve valóban legyőzte önmagát…

Szeretettel ajánlom ezt az érdekfeszítő, elgondolkodtató és megrázó kisregényt – mely hangoskönyv formájában is kölcsönözhező könyvtárunkban – az író többi munkájával együtt.
Ajánlja: Vörösné Adler Erika


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap