A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
2015. december - Karen Blixen: Volt egy farmom Afrikában

Karen Blixen: Volt egy farmom Afrikában
 

„Fönn, ezen a magaslati levegőn könnyen lélegzett az ember, elemi nyugalmat, a szív birodalmát szívta magába. A fennsíkon reggel felébredt, és első gondolata az volt: itt vagyok, mert itt az én helyem.”
 
Karen Blixen a XX. századi dán irodalom kiemelkedő képviselője. Karen Dinesen néven született 1885-ben. Édesapja katonatiszt, aki álnéven vadászkönyveket írt. A lány 1909-ben szerelmes lett Hans von Blixen-Finecke báróba, de vonzalma viszonzatlan maradt. Három év múlva aztán a férfi Bror nevű ikertestvérével jegyezte el magát. A fiatal pár – minden előképzettség nélkül – megvett egy afrikai kávéfarmot és 1914 elején odaköltöztek. A házasság zátonyra futott, hamar kiderült, hogy a báró nemcsak vadászni szeret, de elég szabados életet is élt. Karen férjétől elkapott fertőzése miatt élete végéig szenvedett.

Házassága már felbomlóban volt, amikor 33 évesen megismerte élete nagy szerelmét: Denys Finch –Hatton angol vadászt és pilótát. Az angol arisztokrata megcsömörlött a civilizált világtól, művészetek és a szépség iránti fogékonysága az ideális férfit jelentette Blixen számára. Közös vadászataikon gyönyörű tájakat fedeztek fel, ő ismertette meg az írónővel Afrika lelkét. Karen végül szakított Denys Finch-Hattonnal, aki szabadságát nem tudta feladni érte sem. 1931-ben el kellett adnia a farmot, bár szerette volna felvirágoztatni a kávéültetvényt, de végül kudarcot vallott. A gazdasági válság Kenyát sem kímélte. Még ugyanebben az évben Denys Finch-Hatton lezuhant repülőgépével, meghalt.

Blixen 17 év után visszatért szülőföldjére, Dániába. Soha többé nem tért vissza Afrikába. Kenyai tartózkodásának emlékére született meg a Volt egy farmom Afrikában, élete fő műve. 1937-ben jelent meg, epizódok, történetek láncolatából áll, memoár és filozófiai elmélkedés is egyben. Megkapó leírásokat olvashatunk benne a bennszülöttek szokásiról, kultúrájáról. Karen rendelkezett olyan határozottsággal és empátiával, hogy a feketék befogadták, elismerték és megszerették. Ápolta a beteg gyerekeket, iskolát nyitott nekik.

A regény kétszer volt Nobel-díj várományos, de egyszer sem nyert. 1954-ben Hemingway, aki még Afrikából ismerte Blixent, hiszen a férjével többször együtt vadászott, azzal a megjegyzéssel vette át a díjat, hogy ő inkább Karen Blixennek adta volna.

Az önéletrajzi mű alapján készült Sidney Pollack filmje 1985-ben Távol Afrikától címmel, remek színészekkel a főszerepben: Meryl Streep és Robert Redford kettőse emlékezetes, magával ragadó. 1986-ban 7 Oscar- és 3 Golden Globe-díjjal jutalmazták a látványos filmet.

 A varázslatos, szuggesztív hangulatú könyv magyarul csak 1987-ben jelent meg, de azóta többször kiadták. Számomra legszebb a 2005-ös kiadás borítója, a filmből vett szép jelenettel.
 

Ajánlja: Horváthné Kupi Ildikó


Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap