A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdõlap Impresszum Kapcsolatfelvétel
Programok
Rendezvények
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
Közérdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
A magyar széppróza napja 2018
A Berzsenyi Dániel Könyvtár tisztelettel meghívja Önt
a Magyar Széppróza Napja alkalmából
  
2018. február 20-án 17 órára
 
Az Életünk folyóirat irodalmi estjére
 
Vendégeink
 
Alexa Károly
 irodalomtörténész
 
Csikós Attila, Száraz Miklós György és Zalán Tibor
írók

♦♦♦
 
A Magyar Írószövetség 2017. novemberi választási ülésén indítványozta, hogy a magyar széppróza napját február 18-án, azaz az első modern értelemben vett prózaírónk, Jókai Mór születésnapján ünnepeljük.
Az Emberi Erőforrás Minisztérium a kezdeményezést elfogadta és források biztosításával ad lehetőséget, hogy az ünnep alkalmából országszerte programok szerveződhessenek. Az ünnepi események
2018. február 12-23. között fognak zajlani, és az eddigi összesítések szerint 69 település, 51 intézmény és 126 író csatlakozik valamilyen rendezvénnyel az ünnephez.
A Berzsenyi Dániel Könyvtár ez alkalomból három programot szervez.
 
2018. február 13-án, Celldömölkön a Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár Kresznerics Ferenc Könyvtára látja vendégül Alexa Károly irodalomtörténészt, aki az újabb magyar regényekről beszélget az érdeklődőkkel.

Alexa Károly 1945. június 16-án született Radstadtban. József Attila-díjas író, irodalomtörténész, kritikus, az Írószövetség választmányi tagja. Évtizedeken át tanított az ELTE BTK Régi Magyar Irodalom, illetve a XVIII-XIX. Századi Magyar Irodalomtörténeti Tanszékén, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Szerkesztője volt a Kortársnak, a Mozgó Világnak és a Hitelnek. Jelenleg az Életünk folyóirat főszerkesztője.  2015-ben a magyar irodalmi életben betöltött meghatározó szerepe, valamint kiemelkedő kritikai és publicisztikai tevékenysége elismeréseként a Magyar Érdemrend Tiszti Kereszt polgári tagozat kitüntetést vehette át.
 
Február 16-án, Jókai Mór születésnapja alkalmából a Berzsenyi Dániel Könyvtárban nyílik kiállítás az író értékes és ritkán látott köteteiből (köztük számos első kiadás). A Rejtett kincsek című tárlat február 28-ig tekinthető meg.
 
2018. február 20-án 17 órakor az Életünk irodalmi est keretében kerekasztal beszélgetésre kerül sor, Alexa Károly főszerkesztő beszélget Csikós Attila, Száraz Miklós György és Zalán Tibor írókkal. A három alkotó neve ismerősen csenghet, hisz verseik, novelláik, tárcáik rendszeresen közlésre kerülnek az Életünk számaiban, mindemellett méltán mondhatjuk, hogy a magyar széppróza ismerői, művelői is egyben.
 
Csikós Attila
író 1969. április 27-én született Szombathelyen. Író, publicista, dramaturg. Verseit, novelláit gyakran olvashatjuk: a Magyar Hírlapban, az Új Holnapban, az Életünk és a Hitel folyóiratokban, írói érdeklődésének sokszínűségét bizonyítja, hogy évekig gazdagította novelláival többek között a Nők Lapja hetente megjelenő magazint.
 
Száraz Miklós György 1958. május 19-én született Budapesten. Talán Juhász Ferenc egyszer Az Ezüst Macska fülszövegében megjelenő gondolatai adják a legjobb összefoglalását írói stílusának: „a fiatal író valami újat csinált, szokatlant, tobzódót, torlódó bolond szép embersors-mesét. Bő, burjánzó életszeretetet, sőt élet-áhitat hömpölygő, csavaros, örvényes, ironikus habzása volt ez az írás, legyőzve az egyre szikkadtabb elmélet-szigort, széttörve annak befelé-szűkítő rácsrendszerét.” Különböző álneveken korábban is megjelentek írásai, saját néven 1991-től ír és publikál rendszeresen. Dolgozott és dolgozik nagy könyvkiadóknak, egy seregnyi napilapnak és folyóiratnak. 2003-ban József Attila-díjjal tüntették ki.
 
Zalán Tibor 1954. augusztus 24-én született Szolnokon. A József Attila-díjas író, költő, drámaíró, pedagógus, egyetemi tanár a kortárs magyar irodalom egyik legsokoldalúbb alkotója. Csaknem negyven éve írta az Életünkben az Arctalan nemzedék című röpiratát, melyben a hetvenes-nyolcvanas évek fordulójának irodalmi életét máig ható érvénnyel jellemezte. Jelenleg a Békéscsabai Jókai Színház dramaturgjaként dolgozik.

A beszélgetés célja, hogy ez az irodalmi ünnep jelentősen hozzájáruljon a magyar prózairodalom eredményeinek és a kortárs prózaírók munkásságának jobb megismeréséhez és megbecsüléséhez.


♦♦♦


ALEXA KÁROLY
(Fotó: Stekovics Gáspár)


♦♦♦



CSIKÓS ATTILA
(Fotó Szöllősi Mátyás)


♦♦♦



SZÁRAZ MIKLÓS GYÖRGY
(Fotó: Szász Marcell)


♦♦♦



ZALÁN TIBOR
(Fotó: Stekovics Gáspár)


♦♦♦

A programot támogatta:

 

 



Elérhetőségek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
Archívum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonából nehezen kimozduló idős vagy fogyatékkal élő ember, akinek fontos az olvasás, a kultúra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szórakozás a televízió és a rádió.
 
 
 
 
Legyen a kezdõlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | Kapcsolatfelvétel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdõlap