A könyvtárosság etikai kódexe Hasznos linkek E-könyvtárak Virtuális könyvtárak RSS Vaklap AA
Kezdőlap Impresszum KapcsolatfelvĂ©tel
Vasi Digitális Könyvtár
Oktatási célú digitális tartalmak
Vasi Könyvtári Portál
Elismeréseink
Könyvtárunkról kisebbségi nyelveken
Partnerkönyvtárak
Fenntartóink, támogatóink
KözĂ©rdekű adatok
Pályázataink
KSZR
www.niif.hu
Bejelentkezés
Korall 60. szám (2015)


Korall 60. szám (2015)
♦ Női életvilágok 
 
 
A nők élete, életmódja, lehetőségei mindig nagyon érdekes, de nehezen kutatható terület volt. Ezért is nagyon fontos minden vizsgálat, elemzés, ami ebben a témában készült. A Korall 2015-ben megjelent 60. számában a 13.-tól a 20. századig követhetünk nyomon női sorsokat, „életvilágokat”.


Benda Judit: A csendes háttér. Nők munkalehetőségei a középkori Budán c. tanulmányában - 13-16. századi adatok alapján - röviden összefoglalja, hogy a fennmaradt írásos források milyen képet rajzolnak elénk a középkori asszonyok munkában eltöltött éveiről. A társadalom minden rétegének lehetőségéről ad képet, legyen az cseléd, munkás, apáca, úri hölgy.


Sheilagh Ogilvie – Markus Küpker – Janine Maegraith: A nők és a házimunka anyagi kultúrája a kora újkori Würtembergben: a wildbergi inventáriumok tanulságai c. tanulmányban az eddig fehér foltnak számító női házimunkának a táplálkozással kapcsolatos anyagi kultúráját vizsgálják a 17-18. századi vagyonleltárak alapján.

Granasztói Olga: A szépnem hazaszeretete, avagy hogyan mentette meg két nő Magyarországot 1722-ben c. tanulmányában egy Csáktornyán található olajfestményhez fűződő legendának próbál utánajárni. VI. Károly német-római császár (III. Károly magyar király) a magyar alkotmányt meg akarta semmisíteni, és az országból osztrák tartományt csinálni. A tervet a császár szeretőjének tartott Althan Mihályné Anna-Maria Pignatelli és Batthyány Ádámné Strattmann Eleonóra akadályozta meg Savoyai Jenő hadvezér közreműködésével, akinek a korabeli feltételezések szerint Eleonóra a szeretője volt.

Dömötör Ildikó: Magyarország egy angol úri hölgy szemszögéből – Julia Pardoe útleírása 1839-40-ből c. tanulmányában azt vizsgálja, hogy a korabeli magyar társadalomról mennyire fest reális képet és milyen mértékben vette figyelembe korának társadalmi elvárásait úti beszámolójának elkészítésekor Julia Pardoe - kinek munkái főleg női olvasóközönsége számára készültek.

Farkas Gyöngyi: Irén szerint a világ. Egy szatmári parasztasszony történetei c tanulmányában azt elemzi, hogy Irén, egy szatmári parasztasszony 83 évesen milyen történeteket alkot a múltról (a harmincas–negyvenes évek, a Rákosi-, a Kádár-korszak falusi világáról), illetve e történetekben hogyan mutatja be saját szerepét a múlt alakításában. 

 
Aki szívesen olvasná ezeket az érdekes cikkeket, a folyóiratot kérje a raktárból a Berzsenyi Dániel Könyvtár olvasótermének könyvtárosától! A friss lapszámokat keresse az olvasóterem polcain!

 
Ajánlja: Nagyváradi Nóra


ElĂ©rhetősĂ©gek
Nyitvatartás
Új könyvek
Rólunk írták
ArchĂ­vum
Keresés a honlapon
Szavazás
Ön szerint szükség van a házi kölcsönzésre?
Igen, mert sok az otthonábĂłl nehezen kimozdulĂł idős vagy fogyatĂ©kkal Ă©lő ember, akinek fontos az olvasás, a kultĂşra.
Igen, mert az ellátottak így nem csak könyvet/filmet/ zenét kapnak havi rendszerességgel, hanem figyelmet, jó szót is.
Igen, mert a családtagoknak erre már nem biztos, hogy marad ideje, energiája.
Nem, mert a családtagok erről tudnak gondoskodni.
Nem, mert a lakásba nem szívesen engedünk be "idegent".
Nem, mert elegendő szĂłrakozás a televĂ­ziĂł Ă©s a rádiĂł.
 
 
 
 
Legyen a kezdőlapom | Hozzáadás a kedvencekhez | Impresszum | KapcsolatfelvĂ©tel Copyright © 1997-2008. Berzsenyi Dániel Könyvtár. Minden jog fenntartva.
Utolsó frissítés dátuma: 2021-12-22 www.ysolutions.hu
 
 
Kezdőlap